Július közepén két aprónak látszó lépés történik a védikus égen: a retrográd Ikrek Merkúr előre fordulása, és a Nap Rák jegybe váltása. Ezek azonban alaposan átrendezik az égi, s ennek megfelelően a földi viszonyokat.
A retrográd Merkúr a Mrigasira Rahuval egy jegyben nyugtalan időszakot hozott, a tudati hozzáállás megváltozását kényszerítve.
A Merkúr július 12-i direktté válásával ez a 3,5 hetes periódus lezárul, és a merkúri témák lendületet vesznek. Erőre kapnak a mindennapjainkat átszövő merkúri analógiák (köztük pl. a kommunikáció, ügyintézés, közlekedés, informatika, média, utazás). A direkt Merkúr támogatja jelenünkben az elfogadó, nyitott hozzáállás térnyerését. A Szűz mint betegségjegy uraként pedig gyógyító tendenciák elindítója.
Egyúttal az Ikrek oldalt aktivizálja a Nyilas Kétu-Ikrek Rahu tengelyen. A Merkúr ugyanis jegyura az Ikreknek, ahol a Rahu – alig több mint 2 hónappal következő jegyváltása előtt – Ikrek béli besűrűsödő teendőit (alkalmazkodás, egyenrangúság, a sokszínűség elfogadása és kommunikálása, nyitottság) intézi.
A Merkúr június 18. és július 12. közti retrográd fázisa volt az utolsó visszatekintő, átértékelő időszak e tekintetben, most már irány előre. Nem csupán a múltbeli, alkalmasint több száz évvel ezelőtti gyarmatosító, elnyomó régi politikát kell elítélni szobraik ledöntésével, hanem jelenünkben is meg kell élni, engedni a pluralizmust.
Július 16-án a Nap lép a Rák jegyébe. A vitalitásunkat és szellemiségünket képviselő Nap – saját jegyétől, az Oroszlántól a 12. helyen, és meggyengítve a szemben levő Szaturnusztól – némileg elveszti erejét. Egészségügyi problémák, fáradékonyság, érzelmi bizonytalanság kísérheti itt töltendő hónapját.
A Nap égi pozíciója azért is fontos kérdés, mert az ő naksatrájában (Uttarasadha) hátrál a Bak oldalon a Szaturnusz, a Nyilas oldalon pedig a Plútó-Jupiter kettős. Lefordítva: mindezek a planéták a Nap-analógiákat – autoritás, tekintély, vezetői minőség, hatalomhoz való viszony, az apai renomé, paternalista jelenségek, az egó megnyilvánulásai – csiszolják, példázzák.
Egy gyengélkedő Nap miatt ezek a fejlődési irányok nem tudnak kellő erővel és segítő módon kifejeződni. Ezért hibás vagy nem kifejezetten jóindulatú megmutatkozásaikra számíthatunk: erélyes helyett erőszakos intézkedésekre, következetes vezetés helyett tekintélyalapú, erőltetett utasításokra mind személyes életünkben, mind munkával kapcsolatos életterünkben, mind magasabb, politikai szinteken világszerte.
Pedig csak az egóból kellene engedni.
Namasté
Vishakati